share
اندازه متن
یادداشت/نجف محمدیان
۲۸ دي ۱۳۹۶ - ۲۳:۴۴:۰۱
کد خبر : 6026

نواب صفوی پیشگام جهاد و آزادی‌خواهی

شهید نواب را باید جزو پیشگامان فرهنگ جهاد و آزادی در سخت‌ترین دوران تاریخ این سرزمین دانست.

نواب صفوی پیشگام جهاد و آزادی‌خواهی

به گزارش بام فارس؛ به مناسبت بیست و هفتم دی‌ماه سالروز شهادت سیدمجتبی نواب صفوی، یادداشت زیر به قلم حجت‌الاسلام نجف محمدیان از اساتید حوزه علمیه امام صادق صفاشهر را در ادامه بخوانید:

 

"بیست و هفتم "دی ماه سالروز شهادت مجاهد بزرگ سید مجتبی نواب صفوی است.شهید نواب را باید جزو پیشگامان فرهنگ جهاد و آزادی در سخت‌ترین دوران تاریخ این سرزمین دانست. دورانی که تاریخ مصرف رضاخان به پایان رسیده و  دوران تاریک دیکتاتوری دیگر فرا می‌رسید، دورانی که نفس‌های ملت مسلمان زیر چکمه‌های جهان‌خوران از آمریکا و انگلیس گرفته تا شوروی به شماره افتاده بود. دورانی که کشور غرق در فساد و هواپرستی و هرج و مرج، قحطی و نابسامانی‌های ناشی از اشغال‌گری بود.

 

درمساله دین و فرهنگ نیز رواج کمونیسم و بهائیت، تفکّرات احمد کسروی و نبود هیچ حمایت سازمانی از جریان اصیل  مذهبی اعتقادات و باورداشت‌های جامعه را به شدت مورد تخریب قرار داده بود.


در چنین شرایطی جوانی مجاهد، برخاسته از حوزه علمیّه با وجود همه محدودیّت‌های پیش رو، یکی از بزرگترین جنبش‌های فرهنگی تاریخ را در منقطه از ایران گرفته  تا مصر و فلسطین آغاز کرد.


شهید نوّاب را باید یکی از اعجوبه های تاریخ ایران دانست. او حدود ۳۰ سال زندگی کرد اما با همین عمر کوتاه توانست بنیان و روح جهاد و انقلابی‌گری را در جامعه زنده کند که به اذعان بزرگان، انقلاب اسلامی مدیون مجاهدت‌های این آزادی‌خواه بزرگ است.

 

شاید بتوان گفت یکی از دلائل اصلی حرکت نوّاب از نجف به ایران نامه امام خمینی در سال ۱۳۳۲بود که در آن علما و حوزه‌های علمیه را خطاب قرار داده و به مقابله همه جانبه با امثال کسروی که اعتقادت و باورهای دینی و مذهبی را تمسخر و تکذیب قرار می‌داد، فرا می‌خواند. 

 

نواب در لبیک به نامه امام وارد تهران می‌شود و چندین بار با کسروی جلسات بحث تشکیل می‌دهد و در جلسات عمومی به شبهه‌زدایی و پاسخگویی دینی می‌پردازد تا جایی که کسروی او را مورد حمله قرار داده و تهدید می‌کنند در آخر عناد کسروی روشن می‌شود و جان خود را در اثر توهین و هتک حرمت مذهب از دست می‌دهد.

 

یکی از گذاره‌های جالب زندگی نوّاب پیشنهاد شاه به ایشان است. شاه برای خاموش کردن فریاد آزادی‌خواهی و حق‌طلبی نواب به ایشان پیشنهاد تولیت آستان قدس را می‌دهد با این قید که نواب علیه شاه و آمریکا و انگلیس سخنی بر زبان نیاورد. پاسخ نوّاب به شاه خواندنی است:


«ما برای اجرای احکام اسلام به پا خواستیم دراین عالم هیچ چیز  جز این ماررا راضی نخواد کرد ما فداییان اسلامیم یا به دست شاه کشته می شویم یا با اسلام شاه را نابود خواهیم کرد. »


نواب با تشکیل فداییان اسلام در ایران به مبارزه با طاغوت  پرداخت دراین مدت خائنان و مزدورانی چون هژیر، رزم آرا و کسروی به دست گروه فداییان اسلام از میان برداشته شدند و نواب و همراهانش نیز در یک دادگاه تشریفاتی به اعدام  محکوم شدند.


وصیت نامه نواب بیانگر اعتقاد و باور عمیق وی به گفته‌ها و آرمان‌هایی است که با خون خود و یاران مجاهدش پای آن را امضا کردند:
«ای بشر راست بگو و به خدای خود وفادار باش.به خود آی که اگر خدا با تو بی وفایی می‌کرد چه میشدی؟ اگر عظمت و آسایش و همه چیز می خواهی راست بگو و به خدای عزیز و دانا وفادار باش.

 

ندایی در رویا رسیده كه گویا رفتنی هستم
آه، آه، حاشا و كلا خدا نخواهد كه من و شما در زمره خاسرین و بدبختان قیامت و اصحاب جحیم شمرده شویم. 


آه، بشری كه تاب مشقات آسان و زودگذر دنیا را نداشته در مصیبت كوچكی متزلزل و عاجز گردیده بی‌تاب می‌شوی چگونه تن ناتوان و زبون را مهیای آن آتشی می‌كنی كه از غضب قهار خدای آتش و آب مشتعل گردیده است. 


آه به راه او خواستم كه دنیا را در برابر حقایق اسلام تسلیم نموده اسلام و مسلمین جهان را از چنگال جهل و شهوت و ظلم نجات داده احكام منور اسلام را اجرا نموده حیات نوینی با نشر اشعه معارف اسلام بر پیكر مردگان بشر امروز به یاری او ببخشم و حقیقت حیات انسانیت را جلوه‌گر سازم و اگر هزار سال هم بر این منوال پرچم فداكاری راه خدا و محمد و آل محمد را به یاری ذات اقدسش بدوش ناتوان خویش می‌كشیدم عاقبت مرگ بوده باید همه اینها مقدمه تحصیل رضای خدا می‌بوده باشد تا برای قلب شفا و نوری و برای آخرت، سرافرازی و سودی داشته باشد و الا هیچ، و خدا از اینها همه بی‌نیاز بوده و می‌باشد (نیته المومن خیر من عمله) و نیت مومن بهتر از عملش بوده خدا به نیت پاك لطف می‌كند و بس.

امید است به لطفش نیت پاكی و عشق سرشاری نسبت به ذاتش مرحمت فرموده به فضلش با ما رفتار فرماید.
 

نجف محمدیان

پایان پیام/


نـظـرات شـمـا

نظرات شما
نام:
ایمیل:
نظر شما:
 
برگزیده ها


pic pic pic pic