share
اندازه متن
به قلم خسرو رشیدی،
۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۰:۰۱:۱۴
کد خبر : 5816

اولین کتاب تخصصی درباره شهرستان خرم بید منتشر شد

اولین کتاب تخصصی در زمینه فرهنگ و آداب و رسوم شهرستان خرم بید منتشر شد.

اولین کتاب تخصصی درباره شهرستان خرم بید منتشر شد

به گزارش بام فارس؛ با حضور دکتر کاووس حسنلی از اساتید دانشگاه شیراز و چهره ادبی استان فارس، امام جمعه صفاشهر و معی از مسئولان شهرستان، اولین کتاب تخصصی در زمینه فرهنگ و آداب و رسوم شهرستان خرم بید چهارشنبه شب در سالن اداره ارشاد صفاشهر رونمایی شد.

 

این کتاب با نام «شهرستان خرم بید و فرهنگ مردم آن» به همت قلم خسرو رشیدی از دبیران ادبیات این شهرستان در 670 صفحه نوشته شده است و کار تحقیق و بررسی آن 3 سال متوالی از سال 1393 شروع و امسال زیر چاپ رفت.

 

رشیدی در گفتگو با خبرنگار بام فارس درباره انگیزه خود از نوشتن این اثر ارزشمند گفت: علاقه شخصی و همچنین عرق وطن و فقدان منبع موثق و معتبر درباره شهرستان باعث شد تا در پی ایجاد اثری ماندگار برای معرفی شهرستان و وطن خودم برآیم.

 

وی در خصوص نحوه جمع آوری اطلاعات این کتاب گفت: با وجود سختی و پراکندگی منابع اطلاعاتی بالاخره پس از 3 سال با مراجعه به حدود 50 منبع مکتوب و کتاب و همچنین انجام تحقیقات میدانی و مصاحبه با بسیاری از اهالی شهرها و روستاهای شهرستان موفق به جمع‌آوری منبع عظیمی از اطلاعات درباره فرهنگ و آداب و رسوم مناطق مختلف شهرستان شدم.

 

خسرو رشیدی در ادامه کتاب خود را اینگونه معرفی کرد: این کتاب در 8 فصل نگاشته شده است، فصل اول آن که بیش از 200 صفحه را به خود اختصاص داده است به معرفی شهرستان خرم بید از لحاظ موقعیت جغرافیایی و همچنین اقلیم آب و هوایی، جمعیت قومی و نژادی، ابنیه تاریخی، مکان‌های دیدنی و همچنین تمامی روستاهای شهرستان می‌پردازد. فصل دوم آن به آداب و رسوم شهرستان خرم بید، فصل سوم باورها و پندارها را شامل می شود. فصل چهارم فصل ضرب‌المثل‌ها است که به دو زبان فارسی و ترکی نوشته شده و شامل رایج‌ترین ضرب المثل‌های این منطقه است. فصل پنجم به اشعار، واسونک‌ها، لالایی‌ها و دوبیتی‌های رایج در منطقه پرداخته شده و به دو زبان ترکی و فارسی است. فصل ششم به توضیح نحوه شناسایی و درمان بیماری‌ها در زمان قدیم، فصل هفتم به بازی‌های بومی و محلی شهرستان پرداخته شده است که به همراه توضیح کامل و تصویر است و فصل هشتم و پایانی این کتاب به اصطلاحات رایج در زبان مردم منطقه اختصاص داده شده است.

 

رشیدی از مردم خواست که قبل از خواندن این کتاب حتما ابتدا مقدمه و پیشگفتار کتاب را مطالعه  کنند، سپس وارد متن اصلی کتاب شوند.

 

کتاب شهرستان خرم بید و فرهنگ مردم آن نوشته خسرو رشیدی به عنوان اولین معرفی نامه مفصل این شهرستان در فروشگاه های معتبر شهرستان خرم بید و استان موجود است و قیمت نهایی آن با جلد سخت 25هزار تومان تعیین شده که نسبت به قیمت کتب موجود در بازار بسیار مناسب است.

 

پایان پیام/

 

 


نـظـرات شـمـا

نظرات شما
نام:
ایمیل:
نظر شما:
 
برگزیده ها


pic pic pic pic