share
اندازه متن
رئیس مجلس شورای اسلامی:
۱۵ مهر ۱۳۹۶ - ۰:۴۴:۱۶
کد خبر : 5283

باید از ظرفیت بخش خصوصی منطقه استفاده شود/تأکید بر رفع مشکلات مردم شهرستان خرم‌بید/لزوم انجام کارهای اقتصادی و تجاری به وسیله مردم

رئیس مجلس شورای اسلامی در شورای اداری شهرستان خرم‌بید گفت: باید از ظرفیت بخش خصوصی منطقه در زمینه توسعه صنایع تبدیلی استفاده شود.

باید از ظرفیت بخش خصوصی منطقه استفاده شود/تأکید بر رفع مشکلات مردم شهرستان خرم‌بید/لزوم انجام کارهای اقتصادی و تجاری به وسیله مردم

به گزارش بام فارس؛ علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی که از روز چهار‌شنبه به استان فارس سفر کرده بود شب گذشته(پنج‌شنبه) پس از سفر به شهرستان‌های اقلید و آباده در سفری کوتاه به صفاشهر در جمع معتمدین شهرستان خرم‌بید حضور یافت.

 

لاریجانی در این نشست که در فرمانداری خرم‌بید برگزار شد گفت: اگر کوتاهی در خصوص محروم اعلام کردن این منطقه صورت گرفته است و واقعا شرایط طوری است که منطقه محروم محسوب می‌شود با توجه به معیارهای مشخص شده برسی مجدد انجام شود .

 

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به اینکه منطقه خرم‌بید جزء مناطق سردسیر کشور است برای کاهش بهای گاز مردم این شهرستان پیگیری کنید و اگر مشکلی بود به من اطلاع دهید.

 

وی درباره پرونده‌های معدن چاه‌مرغی و مشکلات آن گفت: اگر آنان شکایت کرده باشند قوه قضیه باید رسیدگی کند در غیر این صورت می‌توانیم وقت ملاقات از آقای امامی برای صحبت حضوری مسئولان شهرستان بگیریم تا این مشکل با ایشان مطرح شود.

 

لاریجانی افزود: در مورد مسئله بهداشت با وزیر بهداشت صحبت خواهم کرد تا به این منطقه توجه خاصی داشته باشند و همچنین با آقای نوبخت در مورد پول کشاورزانی که با مشکل خشکسالی روبه رو هستند گفتگو خواهم کرد .

 

وی با تاکید بر لزوم سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در صنایع تبدیلی گفت: باید از ظرفیت بخش خصوصی منطقه در زمینه توسعه صنایع تبدیلی استفاده شود، در حال حاضر نیز با توجه به تسهیلات ارزان قیمت مهیا شده زمینه برای ایجاد صنایع تبدیلی و ساخت سردخانه توسط بخش خصوصی فراهم است و سرمایه‌گذاران منطقه می‌توانند از این وام‌های کم بهره که برای آبادانی روستاها و بخش‌های کوچک تصویب شده استفاده کند.

 

رییس مجلس گفت: خرید تضمینی تمام محصولات کشاورزان امکان پذیر نیست زیرا بضاعت مالی دولت کم است، دولت نمی‌تواند متولی این امور باشد اما دولت می‌تواند در این راستا راهنمایی لازم را انجام دهد و با اقداماتی مانند ساخت سردخانه شرایط را برای فروش محصولات کشاورزی با قیمت واقعی فراهم کند.

 

وی افزود: نباید انجام همه کارهای اقتصادی به دولت مرتبط شود، با تجربه‌ای که دارم توصیه می‌کنم خودتان را به دولت‌ها وابسته نکنید، هیچ یک از دولت‌ها کاسب‌ خوبی نبودند، فساد سیستم اداری هم شما را اذیت می‌کند، مطلوب این است که اقتصاد و تجارت دست مردم باشد.

 

لاریجانی خاطرنشان کرد: آبیاری تحت فشار از مواردی است که مجلس نسبت به آن حساسیت دارد و در بودجه منابع برای این موضوع در نظر گرفته شده است که دولت 85 درصد هزینه آبیاری تحت فشار را دولت می‌پردازد.

 

 

اگر 30 درصد سود معدن در اختیار شهرستان قرار گیرد بسیاری از مشکلات حل می‌شود

 

پیش از این سخنان صادق کریمی فرماندار خرم‌بید در سخنانی بر لزوم توجه به مشکلات منطقه تاکید کرد و گفت: با توجه به اینکه شهرستان از سردترین نقاط کشور است باید در اقلیم‌بندی هزینه گاز مصرفی وزارت نفت تجدید نظر شود، همچنین در خصوص سود معادن منطقه اگر تمام 30 درصد این سود در اختیار شهرستان قرار گیرد ما در زمینه مشکلات رفاهی، فرهنگی، اشتغال و محرومیت شهرستان مشکلی نخواهیم داشت.

 

 

بی‌نتیجه بودن سفرهای مسئولان باعث بدبینی مردم به نظام است

 

حجت الاسلام نقوی امام جمعه صفاشهر در سخنانی از بی‌نتیجه بودن سفرهای دیگر مسئولان به شهرستان انتقاد و اظهار کرد: در این سفرها هیچ اقدام عملی انجام  نشده و تنها در حد جلسه  اداری باقی مانده است، این باعث بدبینی مردم نسبت به مسئولان نظام می شود، امیدواریم  مشکلات شهرستان به صورت کامل و ویژه مدنظر قرار بگیرد.

 

 وی ادامه داد:  شهرستان خرم بید جزء مناطق محروم  است و  پرداخت 3 درصد نفت و گاز به مردم شهرستان بسیار لازم وضروری است زیرا مردم  از امکانات رفاهی اولیه محروم هستند و در بحث بهداشت ودرمان با مشکلات بسیاری روبرو هستند.

 

 امام جمعه صفاشهر با تاکید بر اینکه پرداخت 30 درصد از درآمد معدن چاه مرغی حق مردم شهرستان است ابراز داشت: متاسفانه در سه سال اخیر تنها 10 میلیاد تومان واریز شده که آن هم در مراحل اداری است  وعملا کل این مبلغ به مردم پرداخت نشده، لازم است تمام 30 درصد در اختیار شهرستان قرار بگیرد ودر شهرستان هزینه شود.

 

وی افزود: در اواخر دولت قبل، بی‌تدبیری مسئولان وقت باعث شد تا اغتشاشی صورت بگیرد و متاسفانه در حالی که مسئولان مقصر اصلی ماجرا بودند و نتوانستند بحران را مدیریت کنند، تعدادی از معتمدین شهرستان بدون هیچ مدرکی بازداشت شدند.

 

 حجت الاسلام نقوی اظهار داشت: یکی از شروط راه اندازی مجدد معدن چاه مرغی مختومه شدن پرونده‌ها بود اما با گذشت سه سال از شروع به کار مجدد معدن اقدامی انجام نشده و محکومین این پرونده با مشکل روبرو هستند.

 

 

رابطه شفاف با مردم سبب اعتماد بیشتر به مسئولان است

 

اسماعیل تبادار استاندار فارس در این نشست گفت: داشتن مولفه و ویژگی‌های مشخص و کارشناسی در محروم اعلام کردن یک منطقه ضروری است و اگر نظر شما محروم بودن شهرستان است، کارگروهی برای بررسی این موضوع فرستاده خواهد شد.

 

وی افزود: تمام قول‌هایی که استاندار سابق دادند بر گردن ما است و آن را پیگیری خواهیم کرد.

 

تبادار اظهار داشت: در این شهرستان برخی موضوعات رها شده و اگر در هر جلسه‌ای این مسائل تکرار شود آزار دهنده است، از فرماندار خرم‌بید می‌خواهیم که مشکلات شهرستان را با تشکیل کارگروه پیگیری کنند به طوری که مسائل مربوط به شهرستان، استان و موضوع معادن جداگانه و در محل خود پیگیری شود و ما در سفرهای بعدی شاهد کم شدن این مشکلات باشیم.

 

وی رابطه شفاف مسئولان با مردم را به نفع مردم و سبب اعتماد بیشتر به مسئولان دانست و تاکید کرد: بر اساس وظیفه‌ای که داریم مشکلات را پیگیری می‌کنیم و اقدامات انجام شده یا مسائلی که قابل حل نیستند را به طور شفاف از طریق معاونین یا فرماندار شهرستان به مردم اعلام خواهیم کرد.

 

 

بیان مشکلات شهرستان

 

در ابتدای این جلسه برخی معتمدین شهرستان به بیان مسائل شهرستان پرداختند.

 

عباس اسکندری عضو شورای شهر قادرآباد اظهار داشت: مردم بخش مشهد مرغاب از مشکلات جیره‌بندی وآب آشامیدنی ناسالم رنج می‌برند، درصورتی که به گفته کارشناسان آب وفاضلاب استان، منطقه مشهدمرغاب مشکل کم آبی ندارد.

 

وی افزود: با توجه به توانمندی‌های منطقه مشهدمرغاب از جمله واقع شدن آن در کنار منطقه توریستی پاسارگاد، مساعدت‌های لازم جهت تبدیل شدن این بخش به شهرستان انجام شود.

 

پایان پیام/

 

 


نـظـرات شـمـا

شهروند صفاشهر...
۱۳۹۶/۷/۱۵ ۲:۲۷

بازم درود به امام جمعه محترم که بسیار دلسوز شهرستانن و با جرات مسائل رو بیان کردن. رئیس شواری صفاشهر چی تو جلسه بودن ؟!!!! ایشون چی مسائل رو مطرح کردن ؟!!!!!

پاسخ به این نظر
رنجبر
۱۳۹۶/۷/۱۶ ۰:۲۵

واقعا جای تاسف هست که تعدادی ازهمشهریان جلوفرمانداری تجمع کرده بودند که بعدازرفتن لاریجانی این افرادهم رفتن .میخواهم بدونم واقعا هدف ازجمع شدن چی بوده وحتی اون افرادی هم که داخل بودند چه گلی به سرشون زدند .همین سفررااباده هم داشتن انصافا بایدمیرفتند میدیدند که حتی یک نفرهم نه تجمع کردند نه همراهی .تاکی بایدفرهنگمون اینگونه باشه .مگه چه کاری ازدست ایشان ساخته است که ازدست خداوندبرنمیاد .تاکی باید خداروبیخیال بشیم وبنده خداروبچسبیم.خروجی جلسه امروز واقعا چی بوده .کسی هست جواب بده مردم هم اگاه شوند.

پاسخ به این نظر
طیبی
۱۳۹۶/۷/۱۶ ۰:۲۷

واقعاخسته نباشن ازتاکید

پاسخ به این نظر
saeed
۱۳۹۶/۷/۱۶ ۰:۲۹

بابا بنده خدا برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ اومده بود

پاسخ به این نظر
رضا
۱۳۹۶/۷/۱۶ ۰:۳۱

با سلام. جالب این هست که در تبلیغات خبری و سایت های خبری هم دقیقا نوشته بودند نشست و جلسه ریس مجلس شورای اسلامی با معتمدین در فرمانداری شهرستان خرم بیدو حتی از نوشتن جمعی از معتمدین هم خودداری کرده بودند. که این طرز بیان هم به نظرم صحیح نبود و به نظر همون آقای لاریجانی هم تصور میکنن این شهر با این جمعیت همین تعداد معتمد دارن .... البته از دستاورد های این سفر آشنایی و معتمدین با یکدیگر و با ریس مجلس و ضیافت شام بوده که بسیار برای شهرستان ارزشمند بوده و منشا خیرو برکات زیادی خواهد بود که در آینده شاهد اون خواهیم بود...

پاسخ به این نظر
M
۱۳۹۶/۷/۱۶ ۱۰:۵۰

یک عده خاص در تمام جلسات هستند بهتر است که از کارگروهی از جوانان تحصیلکرده و دلسوز هم در این جلسات استفاده کرد تا ایده هایی جدید بدهند و در کنار آن گروه به پیشرفت شهر و سر و سامان دادن به وضعیت کاری و معیشتی مردم کمک شود بذارید شهر نفس بکشه همه دارن یکی یکی از این شهر کوچ می کنند همه ی کسانی که حرفی برای گفتن دارند رفته اند خسته شدیم از بس توجیهمون کردین

پاسخ به این نظر
نظرات شما
نام:
ایمیل:
نظر شما:
 
برگزیده ها


pic pic pic pic