share
اندازه متن
یادداشت/
۱۹ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۲:۰۶
کد خبر : 5148

غدیر، بهترین فرصت برای بازخوانی اخلاق

ایام عید غدیر بهترین زمان برای بازخوانی اخلاق است، اخلاقی که گوشه‌هایی از آن در نهج‌البلاغه از زبان حضرت امیر علیه السلام بیان شده است.

غدیر، بهترین فرصت برای بازخوانی اخلاق

سایت خبری تحلیلی بام فارس؛ یکی از اساتید می‌گفت چندسال پیش در بانکوک میهمان دانشگاه مذهبی بودائیان بودم بعد از معارفه‌های معمول، از رئیس دانشگاه پرسیدم که چه شناختی از تشیّع و یا اسلام دارد. گفت تشیع را که نه؛ ولی اسلام را تا اندازه‌ای می‌شناسم. بعد در توضیح شناخت خود از اسلام ادامه داد: «مسلمان‌ها گوشت خوک و شراب نمی‌خورند.» تقریباً شناختش از اسلام در همین اندازه بود.

 

ایشان می‌گفت از فرصت استفاده کردم و چند روایت در باب آداب معاشرت و اخلاق از نظر امامان معصوم شیعه علیهم صلوات‌الله را برایش خواندم. هر چه بیشتر می‌خواندم کنجکاوتر می‌شد. تا این که این روایت را از امام علی (علیه‌السلام) خواندم:  «به خدا سوگند اگر اقالیم هفتگانه(همه زمین) را به من بدهند تا اینكه خدا را درباره‌ی مورچه‏‌اى ستم كرده و پوسته‌ی جویی را از دهان او بگیرم، هرگز این كار را نخواهم كرد.»

 

با تعجب پرسید این جمله را کی گفته؟! گفتم امام اول شیعه. سری تکان داد و گفت: پس من هم شیعه‌ام. البته منظور او روشن است؛ یعنی علاقه‌مند به مذهب شیعه است.


این خاطره استادم من را به یکی از باورداشت‌های ناصحیح خودمان متوجه می‌کند و آن این است که ما ناخواسته می‌کوشیم تشیّع را به مثابه یک تعلق اجتماعی، که خود را مثلا در راهپیمایی باشکوه و میلیونی اربعین و دیگر اجتماعات بزرگ شیعیان چون عاشورا ویا برخی مناسبت‌ها چون جشن عید غدیر و ایستگاه‌های صلواتی این روز بازتاب  می‌دهد، معرفی کنیم درحالی که بدون شک اگر بر ماهیّت اخلاقی تشیّع که هم به انسجام و پیوند اجتماعی شیعیان کمک می‌کند و هم جذابیّت‌های عمیقی برای دیگران دارد تاکید کنیم و روح اخلاق‌دوست تشیّع و تعلقات رایج اجتماعی را باهم معرفی کنیم نتیجه آن بسیار فراتر و گسترده ترخواهد بود.


بنابراین یادمان باشد مراسمی چون  پخت نذری،ایجاد ایستگاه‌های صلواتی پخش‌ شربت و‌شیرینی ساده‌ترین کاری است که در عید غدیر می‌توان انجام داد، اما باید دانست این روز بهترین زمان برای بازخوانی اخلاق است، اخلاقی که گوشه‌هایی از آن در نهج‌البلاغه از زبان حضرت امیرعلیه السلام بیان شده است.


 یادمان باشد ما برای ولایت بزرگمردی شادی می‌کنیم و جشن می‌گیریم که به فرماندارش اینچنین دستور می‌دهد
" آنچه از بدی‌هاى مردم بر تو پوشیده است، پی‌جویى مکن، بلکه آن عیوبى هم که آشکار است باید بپوشانى. و داورى درباره آنچه که از تو پنهان است با پروردگار خواهد بود. پس تا آنجا که می‌توانى زشتی‌ها را بپوشان تا خداوند نیز عیب‌هایت را که دوست دارى از چشم مردم پنهان باشد، بپوشاند."

 

نجف محمدیان

پایان پیام/


نـظـرات شـمـا

نظرات شما
نام:
ایمیل:
نظر شما:
 
برگزیده ها


pic pic pic pic