share
اندازه متن
۱۵ تير ۱۳۹۶ - ۷:۱۱:۱۵
کد خبر : 4817

یادداشت/هویت و اخلاق

هویت ما مهم‌ترین متغیر در شکل‌دهی اخلاق ما است، وقتی هویت حقیقی خود را فراموش کردیم ممکن است هویتی جعلی و بی ارزش برای خود بسازیم.

یادداشت/هویت و اخلاق

به گزارش بام فارس، یادداشت زیر را به قلم نجف محمدیان بخوانید:

 

مدتی پیش در یک بولتن خارجی خواندم که روزی یکی از اهالی چلم (یکی از شهرهای قدیمی کشور لهستان) به حمام عمومی رفته بود. ناگهان متوجه شد که مردم بدون لباس همه شبیه یکدیگرند. این فکر که "وقتی می‌خوام برم خونه از کجا بفهمم کدوم یکی از این‌ها منم؟" حسابی آشفته‌اش کرد. پس از کمی تفکر به راه حلّی هوشمندانه رسید. تکه ای پارچه‌  قرمز پیدا کرد و دور انگشت شصت خودبست؛ حالا دیگر قابل شناسایی بود.


از قضا وقتی خود را شست پارچه از دور دستش باز شد و به پای یکی از حاضران چسبید. مرد هنگام خروج پارچه را دور انگشت خود ندید و خیلی آشفته و گیج شد. سپس چشمش به پای مرد دوم افتاد و به او نزدیک شد و گفت " من می‌دانم کی هستی؛ ولی می‌توانی بگویی من کی‌ام؟!!


هویت ما مهم‌ترین متغیر در شکل‌دهی اخلاق ما است، وقتی هویت حقیقی خود را فراموش کرده و یا دفن می‌کنیم، وقتی انسان و انسانیت را به فراموشی می سپاریم ممکن است هویتی  جعلی و بی ارزش برای خود بسازیم هویتی که با حقیقت وجودی ما تطابقی نداشته باشد.


 به راستی هویت ما چیست؟
به خودمان هم بیندیشیم.

 

پایان پیام/


نـظـرات شـمـا

نظرات شما
نام:
ایمیل:
نظر شما:
 
برگزیده ها


pic pic pic pic