share
اندازه متن
گردشگران نوروزی؛
۱۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱:۵۶:۴۳
کد خبر : 4258

سفره‌ای که پهن شده و دست‌هایی که خالی می‌ماند

این روزها با کمترين توجهی مي‌توان فهمید که مردم شهرهای اطراف چگونه سهم خود را از سفره مهمانان نوروزی می‌گیرند و ما فقط نظاره‌گر رفت و آمد مسافران هستیم.

سفره‌ای که پهن شده و دست‌هایی که خالی می‌ماند

به گزارش بام فارس؛ حکایت شهر ما و مسافران نوروزی است. امروز شنیدم که تا این لحظه بیش از 124 هزار نفر از مسافران نوروزی از پاسارگاد دیدن کردند و فکر نمی‌کنم که بیشتر از هزار نفر از ایشان از قادرآباد و مشهدمرغاب دیدن کرده باشند و این در حالی است که پاسارگاد و اهاليش بیشترین قرابت را با ما دارند و مسافت بین دو شهر کمتر از ۱۵ دقیقه است.

 

امروز به هر همشهری که بگويم مگر شهر شما چه دارد که گردشگر بخواهد از آن دیدن کند، جاهایی را نام می‌برد که حتی یادآوری خاطراتش برای همه ما مطبوع است و بدون شک می‌تواند برای هر بازدید کننده‌ای خوشایند باشد.

 

کمترينش پارک سرآسیاب و تفرجگاه چشمه بناب و تنگ خضری و دیدگان و .. است که به سهولت قابل دسترس برای همگان است و برای کسانی هم که بیشتر وقت داشته باشند می‌توان از صفای تنگ حنا و چنارو و دوزاغان و ... گفت. اما چه می‌شود که این همه نعمت برای این مردم هیچ سودی ندارد؟

 

اگر بخواهیم آسیب‌شناسی گردشگری منطقه را داشته باشیم باید از زیربنایی‌ترین امکاناتی که وجود ندارند شروع کنیم، ورودی‌های نامناسب جاده مهم‌ترین عامل عدم مراجعه گردشگران است. ورودی‌های که عبور از آن‌ها بیشتر به خودکشی شبیه است تا رفت و آمد. مضاف بر اینکه هیچ تابلو و نشانه‌ای از اماکن گردشگری منطقه در طول مسیرهای منتهی به بخش دیده نمی‌شود.

 

ناشناس بودن منطقه برای گردشگران به قدری است که تنها تابلوهای قبل از ورودی بخش، در ذهن افراد روستایی بی‌امکانات و دورافتاده را تداعی می‌کند.

 

تنها گزارشگر رسمی صداو سیما فعال در بخش چندروز پیش دلیل عدم فعالیتش را به همه اعلام کرد و رسما اعلام کرد که هیچ پشتوانه‌ای ندارد و این باعث می‌شود یکی از بزرگترین ظرفیت‌های شناسایی منطقه راکد بماند.

 

این روزها با کمترين  توجهی مي‌توان فهمید که مردم شهرهای اطراف چگونه و با چه ولعی سهم خود را از سفره مهمانان نوروزی می‌گیرند و ما فقط نظاره‌گر رفت و آمد مسافران در جاده دور از شهرمان هستیم.

 

همت بلند همه همشهریان را می‌طلبد تا ظرفیت‌سازی برای جذب گردشگر کنند.

واقعا چقدر در این سال‌ها سعی کردیم منطقه را به‌طور اصولی معرفی کنیم؟ ظرفیت‌های بزرگ بوم‌گردی منطقه توسط همسايگانمان جذب می‌شوند و ما فقط از آنها تعریف می‌کنیم. اسکان مسافران نیاز به هتل پنج ستاره ندارد و می‌توان در همین خانه‌های خودمان پذیرای ایشان بود. خیلی راحت‌تر از التماس به مسوولان می توان رونق را به شهر آورد.

 

پایان پیام/محمد چيرى


نـظـرات شـمـا

همشهری
۱۳۹۶/۱/۱۰ ۹:۱۹

یک سوال: به نظر شما چه تعداد از این گردشگران ساکن شهرها و مناطقی کوچکتر از مشهد مرغاب هستند؟ مطمئنا اغلب اینها از جاهایی می آیند که بزرگتر از شهر ماست پس حتما بوستان ها و پارکهایی به مراتب بزرگتر از سرآسیاب و تفرجگاههای ما دارند و دیده اند. بعید می دانم مسافر نوروزی برای دیدن پارک سرآسیاب راهش را کج کند و به این فرعی بپیچد. گردشگران جذابیت های دیگری می خواهند که این شهر ندارد.

پاسخ به این نظر
نظرات شما
نام:
ایمیل:
نظر شما:
 
برگزیده ها


pic pic pic pic