share
اندازه متن
یادداشت/مرتضی کارگر
۴ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۴:۵۵
کد خبر : 4220

شورای پنجم، بیم‌ها و امیدها

نوروز ۹۶ رنگ و بویی انتخاباتی دارد و در این میان انتخابات شورای شهر صفاشهر به دلیل اقلیم، بافت و ساختار متفاوت شهری، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

شورای پنجم، بیم‌ها و امیدها

به گزارش بام فارس،  ایام ثبت نام داوطلبان عضویت در شوراهای اسلامی شهر و روستا و همچنین بیم‌ها و امیدها برای سر کار آمدن شورای کارآمد، زمینه یادداشتی است به قلم مرتضی کارگر که در ادامه می‌خوانید:

نوروز ۹۶ رنگ و بویی انتخاباتی دارد و هر روز هزاران نفر برای ثبت نام کاندیداتوری شورای اسلامی شهر و روستا به فرمانداری‌ها و بخشداری‌ها مراجعه می کنند و می رود تا خونی تازه در رگ‌های مدیریت شهرها و روستاهای کشور جاری شود.

اگر سن بلوغ یک تجربه اجتماعی و سیاسی مانند سن بلوغ انسان ۱۸ سال باشد، با احتساب عمر ۶ ساله برای شورای سوم، تجربه برخورداری شهرها و روستاهای ایران از شورا  به سن بلوغ خود رسیده است و آغاز انتخابات شورای پنجم نوید حضور موثرتر این نهاد مهم در ساختار اجتماعی و سیاسی و مدیریتی کشور را می دهد و امید است به جای انتخاب افراد مشهور اعم از ورزشکار، خواننده و بازیگر و ... افراد متخصص در این نهاد مهم جای گیرند.

 اگر چه وظایف مشخصی برای اعضای شورای شهر و روستا در قانون پیش بینی شده است، اما به دلایل متعدد هم ظرفیت کارکردی شورا و هم انتظارات مردم از منتخبین بیش از آن چیزی است که در قانون آمده است، همچنین می توان گفت شورا در واقع مجلس یک شهر و در راس امور آن است.

در این میان انتخابات شورای شهر صفاشهر به دلیل اقلیم، بافت و ساختار متفاوت شهری، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

اگر نگوییم وضعیت امروز صفاشهر، وضعیتی محنت بار و بی سامان است به جرات می توان گفت صفاشهر از شهر های مشابه و هم سن و سال خود به مراتب عقب افتاده‌تر است. کمیت و کیفیت پروژه‌های دولتی یا بخش خصوصی که در هفته دولت و دهه فجر ۹۵ در صفاشهر افتتاح شد، پیشرفت‌های چشم گیر شهرستان‌های همجوار در عرصه‌های علمی، فرهنگی، عمرانی، بهداشتی، اشتغال  و  فقدان هر گونه برنامه مدونی برای توسعه صفاشهر، همه و همه موید این مطلب است.

اگر چه شورای شهر مسؤول و متولی همه امور شهر نیست و هر یک از ارکان و نهادهای مدیریت شهر سهم مجزایی در ارزیابی مدیریت شهری دارند اما جایگاه ویژه شورای شهر و نقش تعاملی آن به عنوان موتور محرک فعالیت‌های شهری، سبب  تمایز آن از سایر نهادها است.

شورای شهر باید نهادی قوی، پیگیر، مسوولیت پذیر، با انگیزه‌ و کارآمد، اهل تعامل، تصمیم ساز، اجماع ساز و مرکز ثقل تاثیر گذاری بر فعالیت‌های شهر و در مجموع محور همه فعالیت‌های شهری باشد.

شورای ضعیف، بی‌حال، بی‌تحرک، غیرانقلابی، ناکارآمد، ناامید، در حاشیه، عقب مانده از قافله تصمیمات، بی برنامه، منفعل و دارای تعصب بی جا شهر را به انزوا و عقب ماندگی می‌کشاند و همچنین حضور افرادی که بتوانند در کنار یکدیگر یک شورای مطلوب را تشکیل دهند، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

طی ماه‌های اخیر برخی افراد برای حضور در این عرصه اعلام آمادگی کرده‌اند و برخی جریان‌ها نیز از افرادی برای حضور در این عرصه دعوت کرده‌اند و همچنین شنیده‌ها حکایت از برنامه‌ریزی و تلاش برخی طیف‌های سیاسی برای حزبی کردن انتخابات شورای اسلامی صفاشهر دارد.

اگر چه این حرکت می‌تواند مثبت و جایگزین تفکرات قومی و قبیله‌ای شود، اما باید دید این حرکت مبتنی بر ارایه برنامه‌های توسعه‌ای برای عمران صفاشهر است و منفعتی به حال مردم محروم این شهر دارد و یا مبتنی بر سرمایه‌گذاری بر روی افراد دارای شانس انتخاب بیشتر و بهره‌برداری‌های خاص سیاسی است.

علاوه بر این حداقل از افراد اصولگرا انتظار می‌رود حلقه تصمیم‌گیری را بزرگ‌تر کرده، نوسازی، جوان‌گرایی و تخصص مداری را که اصول و بنیان‌های اساسی فعالیت حزبی است را در دستور کار خود قرار دهند.

هر چند تجربه نشان داده افراد یا گروه هایی که خود را به عنوان نماینده مردم شهر در جریان سیاسی خاص مطرح کردند، با وجود برخورداری از حاکمیت، به بهانه‌های مختلف اقدام قابل توجهی برای رفع محرومیت مردم این شهر انجام ندادند.

به هر تقدیر امروز به حکم " کلکم راع و کلکم مسئول عن الرعیه" از همه عزیزانی که انگیزه و توانایی بر عهده گرفتن این مسؤولیت خطیر را دارند انتظار می‌رود برای هر چه باشکوه‌تر برگزار شدن این انتخابات و ایجاد کارآمدترین شورای شهر در این عرصه حضور یابند و حضور همه عزیزان مبتنی بر ارائه برنامه برای توسعه شهر و همراه با اقدام انقلابی برای به کارگیری همه ظرفیت‌های موجود باشد.

 

 

 


نـظـرات شـمـا

فرزاد
۱۳۹۶/۱/۵ ۱۶:۴۸

شورا و شهرداری نسبت به دوره های قبل خیلی کارامد تر عمل کردن اونموقع که پول ملیاردی میگرفتن اما بدهی میلیاردی به جا میذاشتن رو چی میگید

پاسخ به این نظر
محمد
۱۳۹۶/۱/۶ ۲۲:۵۸

در متن راجع به شورا اظهارنظری نشده است. وضعیت شهر و شاخصه های یک شورای مطلوب و تحلیلی بر وضعیت ثبت نام کاندیداها نوشته شده است. این که میگویند آدم مارگزیده از ریسمان سیاه و سپیده میترسه همینه

پاسخ به این نظر
کامران
۱۳۹۶/۱/۷ ۱۰:۵۳

علی رغم اینکه شهرداری 7ملیارد بدهی را میراث داری نموده, کارهای زیر در این دوره در شرایطی اجرا شد که : اولا شهرداری حتی یک متر کاربری غیر مجاز نداشته ثانیا تنها دوره ای بوده که حتی یک نیروی ناکارامد از طریق اعضای شورا و شهردار به شهرداری تزریق نشده و ثالثا تنها دوره ای بوده که سودجویان نتونستند (به جهت تشکیل واحد حقوقی)از طریق گرفتن وکیل پول ناحق از شهرداری بگیرند, رابعا , تنها دوره ای بوده که کار دوباره کاری نشده پنجم اینکه تنها دوره ای بوده که شهرداری چیزی نفروخته ششم بدترین اوضاع اقتصادی شهرداری بعد از جنگ مربوط به دوره اخیر بوده پس با این تفاسیر کمتر کسیه که ندونه 1_چهارتا میدون احداث و تکمیل شد 2 _هشت تا بلوار روشن شد 3 _دویست هزار متر آسفالت اجرا شد 4_خلیج فارس ساخته شد 5_جلو کاروانسرا بهسازی شد 6_دوتا غسالخانه ساخته شد 7_المان در نقاط مختلف شهر نصب شد 8- دوتا سرویس بهداشتی ساخته شد 9_نود هزار متر تک لبه اجرا شد 10_رینگ دور شهر تملک و زیرسازی شد 11_چندین پارک محله ای تکمیل شد وده ها خدمت دیگر (به فرموده امام خمینی کارها را به مردم بگویید تا شیاطین نگویند کار نشده است ) البته قابل ذکر است که موارد زیر هم بزودی انجام خواهد شد: تکمیل پارکهای محله ای شهر صد هزار متر مربع اسفالت معابر و کوچه ها تکمیل و احداث سرویسهای بهداشتی جدید در همه جای شهر

پاسخ به این نظر
شهروند
۱۳۹۶/۱/۷ ۱۷:۵۰

مشکلات شهر به مسئولان استانی هم مربوط هست که به شهرستان توجهی ندارند. همچنین نماینده شهرستان که شاید اینجا اهمیتی برایش ندارد. تقصیر خودمان هست که از آن ها طلب نکردیم و ساکت ماندیم.

پاسخ به این نظر
نظرات شما
نام:
ایمیل:
نظر شما:
 
برگزیده ها


pic pic pic pic