share
اندازه متن
یادداشت/نجف محمدیان
۱۲ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۳:۱۰:۳۴
کد خبر : 4053

فاطمه،عدالت و آرامش

بیشتر دغدغه ها، نگرانی ها و ناراحتی هایمان در روابط اجتماعی عمدتا ترس از مظلوم واقع شدن است.

فاطمه،عدالت و آرامش

به گزارش بام فارس؛ در ایام شهادت بانوی دو عالم، حضرت زهرا(س) نجف محمدیان در یادداشتی کوتاه به بخشی از خطبه ایشان پرداخته است. متن یادداشت را ادامه می خوانید:

آرامش گمشده همه انسانهاست هر انسانی با هرنگرش و ایدئولوژی به دنبال آرامش است بدیهی است که به دست آوردن آرامش منوط به  پیش نیازهایی است. حضرت زهرا سلام الله علیها در خطبه معروف خودبه زیبایی یکی از مهمترین پیش نیاز ها را بیان فرموده اند:

"فَفَرَضَ اللّه‏َُ العَدلَ تَسکینا لِلقُلوبِ"

 پس خداوند برای آرامش دل‌ها دادگری و عدالت را واجب گردانید.
 
وقتی به خودمان نگاه می کنیم می بینیم بیشتر دغدغه ها، نگرانی ها و ناراحتی هایمان در روابط اجتماعی عمدتا ترس از مظلوم واقع شدن ماست. ترس از اینکه دیگران حقوق مارا ضایع کنند، ما از بی عدالتی نگرانیم و در هراس. 
پس باید ابتدا میزان عدالت برپا شود تا آهنگ آرامش در جانمان طنین افکند.

 

پایان پیام/


نـظـرات شـمـا

جعفری
۱۳۹۵/۱۲/۱۳ ۱۰:۵۰

آرامش از انسان کامل یعنی امام معصوم و سپس افراد مومن در رتبه های بعدی از خدای متعال تلقی شده و به محیط بازتاب داده میشود نه از محیط به انسان

پاسخ به این نظر
رحیمی
۱۳۹۵/۱۲/۱۳ ۲۳:۲۴

تعلیلی که خود عبارت حضرت برای وجوب عدالت بیان فرموده اند به وضوح و روشنی نقش عدالت را در ایجاد آرامش بیان می کنند. صفت عدالت از صفات خداوند است خداوند خود عادل و دادگر است لذا عدالت بیان شده در عرض یاد خدا نیست که چنین تلقی می فرمایید که آرامش فقط در یاد خداست و ... دز مورد رابطه محیط با آرامش محیط و جامعه خود هم آرامش می دهد وقتی امنیت و عدالت و سعادت افراد آن که ارزشهای الهی هستند وجود داشته باشد و هم تاثیر می پذیرند.باتشکر

پاسخ به این نظر
باقری
۱۳۹۵/۱۲/۱۳ ۲۳:۳۷

باتشکر از استاد محمدیان تاثیر گذاری جامعه بر شهروندان آن وبالعکس از مسایلی است که جای بحث ندارد همه ما وقتی آرامش روان خواهیم داشت که در محیطی آرام زندگی کنیم آیا جامعه جز عدالت می خواهد؟

پاسخ به این نظر
سیدمحمد
۱۳۹۵/۱۲/۱۹ ۲۲:۴۵

مطالب باید جامع بررسی شود بعد مورد نقد یا تحلیل قرار گیرد...

پاسخ به این نظر
نظرات شما
نام:
ایمیل:
نظر شما:
 
برگزیده ها


pic pic pic pic